5. ročník ocenění

Ocenění bylo předáno v rámci mezinárodní konference pořádané u příležitosti Světového dne sociální práce v Praze. Skleněné plakety a květiny převzali z rukou zastupujícího náměstka Mgr. Jana Vrbického, generálního ředitele Úřadu práce ČR Mgr. Viktora Najmona a předsedkyně Profesního svazu sociálních pracovníků Mgr. Bc. Andrey Tajanovské, DiS. tito sociální pracovníci:

Veřejná správa (ministerstva, ÚP ČR, obecní a krajské úřady, uprchlická zařízení)

Bc. Josef Chamula

Osobní motto: „Můžeš-li pomoci, pak pomoz. Pokud ne, alespoň neškoď.“ (Dalajláma)

Josef Chamula je vystudovaný sociální pedagog se zájmem o sociální práci, východu, vzdělávání a tuzemskou i zahraniční politickou scénu. Od roku 2019 působ jako terénní sociální pracovník na Kontaktním pracovišti Praha 6 Úřadu práce ČR, další pracovní zkušenosti získal také jako lektor všeobecné primární prevence, lektor jazykových kurzů pro cizince nebo garant odborné praxe. V minulosti též působil v městské Komisi pro východu vzdělávání v Příbrami a v několika školských radách, kde zastupoval zájmy zřizovatele.

Sociální služby

Bc. Pavlína Břeňová, DiS.

Osobní motto: „Vždy se může začít znovu.“

Pavlína Břeňová v roce 2006 dokončila studium na Vyšší odborné škole Dorkas v Olomouci obor sociální a teologická činnost, v roce 2018 absolvovala na Univerzitě Hradec Králové obor sociální patologie a prevence a poté nastoupila na obor sociální práce - poradenství na Masarykovu univerzitu v Brně. Od roku 2015 působí Pavlína Břeňová v organizaci NADĚJE, kde je nyní na pozici vedoucí terénní služby a nízkoprahového zařízení pro děti a mládež v České Třebové. Ve své činnosti se zaměřuje komplexně na činnost sociálního pracovníka v sociálně vyloučené lokalitě, prevenci a řešení sociálně patologických jevů a práci s rodinou i jednotlivcem. Od roku 2020 pracuje ve Státním zdravotním ústavu na pozici mediátora podpory zdraví pro osoby ohrožené chudobou a sociálním vyloučením. Je také členkou několika odborných kolegií a pracovních skupin na lokální i republikové úrovni v oblasti národnostních menšin, etických otázek v sociální práci, v oblasti péče o rodinu a ohrožené děti a mládež.

Zdravotnická zařízení

Mgr., Bc. Et Bc. Marie Bílková, DiS.

Osobní motto: „Co je to před námi?“„To je divočina.“ odvětil krtek. „Neměj z ní strach.“

Marie Bílková studovala na Vyšší odborné škole sociální v Jihlavě, Univerzitě Palackého v Olomouci, Fakultě sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně a Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Profesi sociální práce vykonávala již ve všech formách sociálních služeb a pracovala s lidmi napříč cílovými skupinami. V současnosti pracuje v terénních/ ambulantních zdravotně sociálních službách v LCC domácí péči s působností služeb ve Středočeském kraji. Spolupracuje s celými týmy všeobecných sester, sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách. Marie Bílková se specializuje na případové poradenství, koordinaci poskytnutí zdravotní a sociální péče lidem v jejich přirozeném prostředí, psychosociální a krizovou pomoc, srdcová oblast je pro ni téma doprovázení a umírání. Zaměřuje se na spojení pomezí zdravotní péče a sociální práce a zvýšení prestiže sociální práce i profese sociálního pracovníka.

Vězeňství, školy a školská zařízení

Mgr. Alena Ostrejšová, DiS.

Osobní motto: „Když přijmete věci, jak jsou, je to velká úleva, i když je to nepříjemné. Sociální Jediným skutečným utrpením je, že nechceme, aby to tak bylo.“ (Osho)

Alena Ostrejšová vystudovala Vyšší odbornou školu sociálně-právní v Praze 10, následně pak sociální práci na Univerzitě Karlově, Evangelické teologické fakultě. V sociálních službách se pohybuje od roku 2000, nejprve jako dobrovolník u dětí s kombinovanými vadami a od roku 2004 již na plný pracovní úvazek. Téměř 10 let pracovala jako sociální pracovník, později manažer kvality v domově pro seniory a nyní působí devátým rokem na pozici sociálního pracovníka v dětském domově Nové Strašecí. Jejím dalším zaměstnáním je práce při Nadačním fondu na podporu rozvoje hospicového hnutí v ČR Umění doprovázet, kde působí jako sociální pracovník v rámci odborného sociálního poradenství a půjčovny kompenzačních pomůcek.

Významný přínos v oblasti sociální práce

Mgr. Marika Jelínková

Marika Jelínková studovala obor sociální práce, specializace penitenciární péče na Technické univerzitě v Liberci, a dále na Univerzitě J. A. Komenského Praha, obor andragogika. V oblasti sociální práce působí od roku 2008, nejprve na pozici sociální pracovnice u Vězeňské služby ČR, poté od roku 2014 dosud jako metodička sociální práce na Magistrátu hlavního města Prahy. Marika Jelínková je členkou Poradní komise ředitele Vazební věznice Praha – Pankrác, členkou Komise Rady hl. m. Prahy pro prevenci kriminality a udělování grantů, podílela se na přípravě Koncepce vězeňství do roku 2025 v oblasti postpenitenciární péče. Publikuje v odborné literatuře, např. v časopise Listy sociální práce nebo v časopise Státní zastupitelství. Aktivně se zajímá o problematiku sociální práce, přednáší aktuální témata sociální práce, v rámci připomínkových řízení o návrhu právních předpisů využívá odborné znalosti z praxe. Spoluorganizuje každoroční konferenci s tématikou sociální práce zaměřenou zejména na oblast činnosti sociálních pracovníků obecních úřadů (sociálních kurátorů).