Služby sociální péče

Bc. Irena Králová

Osobní motto: „Slušnost, pokora, píle, láska.“

Irena Králová studovala jednoleté studium psychologie a společenských věd (nultý ročník VŠ). Následně od roku 2010 studovala obor sociální politika a sociální práce na Ústavu sociální práce v Hradci Králové. Profesi sociální práce započala v roce 2014 jako sociální pracovnice v nestátní neziskové organizace Jistoty Domova, z.ú., kde se zaměřuje na podporu a pomoc občanům, kteří se dostali do těžké životní situace z důvodu nemoci či věku.

Mgr. Lucie Brožková

Osobní motto: „Každá chvíle stojí za to.“

Lucie Brožková studovala bakalářský obor zdravotně-sociální pracovník na Univerzitě v Pardubicích, a dále na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, obor Sociální práce se zaměřením na komunikaci a aplikovanou psychoterapii. V oblasti sociální práce působí už šestým rokem a od roku 2018 pracuje jako sociální pracovnice v zařízení pro seniory Clementas Kolín, z.ú. V pomáhajících profesích chtěla pracovat vždy, protože měla pocit, že práce jí musí nejen bavit, ale musí tím být pro někoho i „užitečná“.

Mgr. Michaela Ficová

Osobní motto: „Řídím se tím, že je vše, jak má být.“

Michaela Ficová studovala od roku 2016 obor speciální pedagogiku - andragogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci a dále na Masarykově univerzitě v Brně ukončila v roce 2021 studijní obor sociální práce. V sociálních službách se pohybuje od roku 2019, nejprve jako sociální pracovnice v azylovém domě ve Středisku křesťanské pomoci Horní Počernice a nyní pracuje jako sociální pracovnice v Domově pro seniory Chodov.

Jako sociální pracovnice vykonává samostatnou práci jako kmenová sociální pracovnice jednoho úseku, tak i jako spolupracovnice velkého týmu přímé péče. Trpělivostí a aktivním nasloucháním pomáhá zjišťovat potřeby klientů a zároveň identifikuje riziková místa při zajištění péče o klienty a pracuje s těmito riziky. Vyhodnocuje také individuální přání a potřeby klientů.

Veřejná správa

Pavel Veleman, DiS.

Osobní motto: „Práce je to, co nikdo nechce dělat.“ (T.G. Masaryk)

Pavel Veleman je absolventem Vyšší odborné školy sociálně právní v Praze (Evangelická akademie). V oblasti sociální práce působí profesionálně od roku 2006, kdy nastoupil na pozici sociálního pracovníka ÚMČ Praha 10, kde pracuje dodnes. Sociální práci pojímá jako multidisciplinární/komplexní obor, který je eticky a spirituálně zakotven v samé podstatě hodnot lidské humanity. Ve svém životě vystřídal několik pracovních profesí. Moc rád vzpomíná například na práci vinárníka, kde k ránu vlastně také vykonával práci „amatérského sociálního pracovníka“. Tyto pracovní zkušenosti dělí více než třicet let času - lidé odcházejí a přicházejí, ale touha po pochopení a porozumění jejich bolesti je však věčná. A toto je pro Pavla Velemana podstata oboru sociální práce.

Bc. Andrea Borovičková

Osobní motto: „Na každém člověku záleží.“

Andrea Borovičková absolvovala v roce 1997 pomaturitní studium obor sociálně právní činnost a v roce 2016 bakalářské studium na Univerzitě v Hradci Králové, obor Sociální práce s osobami se sníženou soběstačností. Od roku 1997 působí na Magistrátu města Pardubice. Nejdříve jako asistentka vedoucí odboru sociálních věcí a poté jako sociální pracovnice se zaměřením na děti a rodinu. Od roku 2010 pracuje na pozici sociální kurátorky na oddělení sociálních služeb a prevence. Je členkou Komunitního plánování Magistrátu města Pardubic, skupiny - cizinci, menšiny a osoby ohrožené sociálním vyloučením. V období od roku 2017 - 2020 byla členkou komise za odbornou veřejnost – Projektu Křehká šance II.

Bc. Marcela Efenberková

Osobní motto: „Nikdy to nevzdávej.“

Marcela Efenberková je absolventkou bakalářského oboru Sociální práce ve veřejné správě na fakultě Zdravotně sociální na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Své pracovní zkušenosti v oboru sociální práce započala v roce 1991 na Městském úřadě v Písku jako referent na odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Od roku 2012 pracuje na pozici sociálního pracovníka na Úřadu práce ČR.

Služby sociální prevence

Mgr. Denisa Vacková, DiS.

Osobní motto: „Nic není nemožné.“

Denisa Vacková dokončila studium Sociální práce na Vyšší odborné škole v Čelákovicích, v roce 2016 absolvovala na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem obor Sociální práce na Sociálně ekonomické fakultě a poté nastoupila na obor sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na pozici sociálního pracovníka pracuje ve Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR od roku 2017.

Tereza Linetová, DiS.

Osobní motto: „Mysli srdcem - ciť hlavou.“

Tereza Linetová v roce 2014 absolvovala studium na Vyšší odborné škole v Dubí obor Sociální práce a sociální pedagogika. Od roku 2013 působí Tereza Linetová na pozici sociálního pracovníka. Začínala v organizaci Naděje – nízkoprahové zařízení pro muže a ženy a od roku 2017 pracuje v Charitě Litoměřice, kde se věnuje osobám bez přístřeší a v krizové situaci. Poskytuje zde krizovou intervenci a pomáhá s řešením nepříznivé životní situace.

Bc. Marie Lisztwanová

Osobní motto: „Nikomu nepomůžeš, budeš-li za něho dělat to, co může udělat sám.“

Marie Lisztwanová dokončila v roce 2014 dálkové studium na Slezské univerzitě v Opavě obor Sociální politika a sociální práce na Fakultě veřejných politik. Touha pomáhat lidem, kteří to potřebují a nemají dostatek kompetencí, aby to zvládli sami, ji přivedla do Armády spásy v Krnově. Zde pracuje od roku 2014 na pozici sociální pracovnice terénního programu a spolupracuje s osobami bez přístřeší, nebo s těmi, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení. Ke každému klientovi přistupuje s individuálním přístupem a jak říká „každý člověk je něčím výjimečný a já se snažím ukázat mu cestu, po které může jít za svým cílem. Dávám mu naději, že každý den je šance změnit svůj život“.

Mgr. Lenka Šebelová, DiS.

Osobní motto: „I cesta může být cíl.“

Lenka Šebelová absolvovala CARITAS - Vyšší odbornou školu sociální Olomouc a Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého, obor Charitativní a sociální práce, v roce 2022 ukončila magisterské studium na Masarykově univerzitě obor Sociální práce. Lenka Šebelová působí v sociálních službách od roku 2003. Od roku 2016 pracuje na pozici koordinátor v OCH Blansko v Azylovém domě Nová cesta. Od roku 2019 také na pozici sociální pracovník.

Ostatní (vězeňství, školy a školská zařízení, zdravotnictví)

Bc. Věra Janáková

Osobní motto: „Každý nový den je zároveň novou příležitostí.“

Věra Janáková v roce 2013 dokončila studium na Univerzitě v Hradci Králové obor Sociální práce. Od roku 2006 Věra Janáková působila jako pracovnice v sociálních službách na městě v Ledči nad Sázavou. Od roku 2014 pracuje ve věznici Světlá nad Sázavou a od roku 2018 na pozici sociálního pracovníka. Od roku 2022 lektoruje program v Norsku pro otce ve vězení, který vychází z Úmluvy o právech dítěte a nyní aktuálně probíhá pilotování v pěti věznicích v ČR.

Bc. Libuše Musilová, DiS.

Osobní motto: „Jen život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.“ (Albert Einstein)

Libuše Musilová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální, obor sociální práce, následně pak obor Veřejná správa na Západomoravské vysoké škole v Třebíči. V roce 2014 absolvovala bakalářské studium na Univerzitě J.A. Komenského, obor andragogika. Libuše Musilová pracuje na pozici sociálního pracovníka od roku 2008. V současnosti působí na pozici koordinátora pomoci a zdravotně sociálního pracovníka v Nemocnici Jihlava, kde je cílem podílet se i na tvorbě systému sociálně zdravotního pomezí v Kraji Vysočina.

Sociální poradenství

Bc. Kateřina Korbelová, DiS.

Osobní motto: „Co Tě nezabije, to Tě posílí.“

Kateřina Korbelová absolvovala CARITAS - Vyšší odbornou školu sociální Olomouc a Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého, obor Charitativní a sociální práce. Na pozici sociální pracovnice začala pracovat v roce 2006 ve Sdružení azylových domů. Od roku 2007 pracuje v organizaci Oblastní charita Blansko jako sociální pracovník v sociálních službách Azylový dům a Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a od roku 2010 jako sociální pracovník a vedoucí v sociální službě Charitní poradna – odborné sociální poradenství.

Mgr. Jitka Moravčíková

Osobní motto: „Ten nejlepší expert na svůj život jsi Ty sám“.

Jitka Moravčíková vystudovala bakalářský obor Sociální a charitativní práce na Teologické fakultě Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích, a dále studovala na stejné fakultě magisterský obor Etika v sociální práci. Do oblasti sociální práce vstoupila v roce 2003 jako dobrovolnice Farní charity Týn nad Vltavou – koordinátorka Mateřského centra Sluníčko, dále od roku 2010 působila jako sociální pracovnice charitní pečovatelské služby. Od roku 2011 působí jako sociální pracovnice občanské poradny Charity Týn nad Vltavou.

Karin Vaňková, DiS.

Osobní motto: „Slepota odděluje od věcí, hluchota od lidí.“

Karin Vaňková dokončila v roce 2011 Vyšší odbornou školu v Teplicích, obor Sociální práce a sociální pedagogika. V roce 2008 začala působit na Magistrátu města Ústí nad Labem jako referent dávek pro zdravotně postižené, dále od roku 2010 působila jako sociální pracovník v organizaci Focus Labe. Nyní pracuje na pozici sociálního pracovníka v organizaci Tichý svět, o.p.s. Je nedoslýchavá, sluchovou vadu má kompenzovanou sluchadly. Ráda se vzdělává ve znakovém jazyce a baví ji práce s neslyšícími, protože ji velmi obohacuje o zkušenosti a také poznání sebe sama. Když v 10 letech přečetla knihu Via Lucis o Helen Kellerové, která byla neslyšící a nevidomá a vystudovala Harvard, řekla si, že by chtěla být šikovná jako ona. Byla a je jejím vzorem dodnes. Ve volném čase chodí ráda do přírody, protože v přírodě si odpočine a nabírá další sílu pro svou práci.

Významný přínos v sociální práci

doc. PhDr. Oldřich Matoušek, CSc. (31. 1.1947 – 3. 8.2022)

Oldřich Matoušek, vystudoval na Filozofické fakultě jednooborovou psychologii. Po ukončení vysoké školy začal pracovat jako klinický psycholog na psychiatrii. Neodmyslitelně byl spjat s Katedrou sociální práce Filozofické fakulty Univerzity Karlovy od roku 1991, kdy jí spoluzakládal a pak i dlouhá léta vedl.

V posledních letech se docent Matoušek intenzivně výzkumně i publikačně zabýval tématem profesionalizace sociální práce a inovace ve vzdělávání sociálních pracovníků. Úzce spolupracoval s Asociací vzdělavatelů v sociální práci a různými dalšími institucemi a organizacemi se záměrem přispět ke zvýšení kvality sociální práce.

Zanechal nám obsáhlý odkaz – kromě především obsáhlé publikační , výzkumné a dlouholeté pedagogické činnosti mimo jiné i několik konkrétních tvůrčích, výzkumných i pedagogických plánů, které bychom měli dále realizovat ve prospěch rozvoje sociální práce.