

2. odborný seminář
České Budějovice
„Lidská důstojnost, etika a etická dilemata v sociální práci“
Odborný seminář je jednodenní akce zaměřená na různá témata z oblasti výkonu sociální práce s cílem rozvíjení kompetencí a posilování odborných znalostí cílové skupiny – sociálních pracovníků.
SEMINÁŘ NENÍ AKTEDITOVANÝ!
Odborný seminář byl rozdělen na dvě části – dopolední teoretickou a odpolední praktickou. Účastníci semináře byli nejprve seznámeni s teoretickým výkladem k tématu a ve druhé části bude konkrétně představeno praktické využití těchto poznatkůa poté začala interaktivní část pro předávání zkušeností.
Na semináři byli kromě zástupců MPSV 2 lektoři, kteříměly aktivní příspěvek vdopolední teoretické části. Poté se účastníci semináře rozdělili do dvou skupin (cca o 25 účastnících) a následovala praktická část semináře, ve které lektoři (facilitátoři) aktivně a interaktivně zapojili účastníky do diskuse.
Kapacita odborného semináře byla 50 sociálních pracovníků.
Cílem semináře bylo zaměření se na roviny lidské důstojnosti v práci sociálních pracovníků, a kde všude hrozí její omezení. Účastníci získali informace o tom, v čem spočívá důstojnost člověka a lidského života a proč je potřeba tuto důstojnost vždy respektovat. Zaměření na různé pohledy na důstojnost, podporu důstojnosti člověka a jeho hodnoty, představení příkladů dobré praxe, upozornění na rizikové situace apod.
Při práci s klienty se často sociální pracovníci setkávají i s etickými dilematy, a to i ve vztahu k respektu vůči důstojnosti osoby, a často krát nevědí jak snimi pracovat. V konkrétních situacích často vzniká určité napětí mezi odpovědností pracovníka jako konkrétního poskytovatele služby a mezi svobodou klienta. Z diskuse by pro účastníky mělo vyplynout, jak se v daném zařízení nebo na úřadě respektuje důstojnost klientů i kolegů, kde jsou rezervy, v čem jsou přednosti konkrétních projevů úcty a důstojnosti. Osvojí si vybrané modely etického a lidsko-právního uvažování v profesní praxi.
Seminář nabízí základní orientaci v této problematice a předkládá paletu použitelných nástrojů pro praktická řešení. Žádný člověk není imunní vůči předsudkům. Je však nezbytné umět s nimi správně pracovat. Obsahem semináře budou i konkrétní praktické příklady, řešení modelových situací a práce s osobními zkušenostmi účastníků. Seminář nabízí teorii, diskusi i prostor k zamyšlení a rovněž praktická cvičení, která se dotýkají etických pravidel v nejrůznějších oblastech sociální práce tak, aby účastníci v rámci své profese do budoucna mohli předcházet etickým pochybením a zkvalitnit život klientům se sociálním znevýhodněním.
- Lidská důstojnost, druhy lidské důstojnosti
- Autonomie a úcta k člověku
- Nedůstojné zacházení s člověkem
- Důstojnost klienta s demencí/ ve stáří/ spostižením/důstojnost v umírání apod.
- Diskuse na téma posílení důstojnosti člověka
- Odpovědnost poskytovatele nebo svoboda klienta?
- Praktické nástroje a dostupné zdroje
- Modely etického uvažování v sociální práci
- Hodnoty sociální práce ve vztahu k osobě pracovníka a jeho zájmům
- Etické kodexy a standardy kvality a jejich eticky správné užití vpraxi
- Etické a lidsko-právní přístupy jako východiska pro dobrou praxi sociální práci
- Etika v sociální práci a sociální práce jako profese. Profesní etika, etický kodex.
- Etický konflikt, etický problém a etické dilema vsociální práci
- Zásady chování a přístup pracovníka ke klientovi, specifika jednotlivých skupin klientů
- Lidský vztah jako součást profese. Lidská práva a jejich význam pro sociální práci.
- Praktická kazuistika výkonu etiky v sociální službě
-
-
- etické aspekty práce se seniory
- etické aspekty práce s mentálně postiženými
- etické aspekty práce s dětskými a mladistvými klienty, etický přístup k sociální práci s jednotlivcem a s rodinou
- etické aspekty práce na úřadě
-
Přihlašovací formulář: ZDE